Rejestracja dziecka w holenderskim urzędzie gminy.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że narodziny dziecka to czas wyjątkowy. Niezależnie jednak od tego, czy rodzicami zostajemy po raz pierwszy, czy po raz kolejny, musimy mieć na uwadze, że przyjście na świat nowego członka rodziny, wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności.

Pierwszym, podstawowym obowiązkiem świeżo upieczonych rodziców jest rejestracja narodzin dziecka w urzędzie gminy /NL: Gemeente/.

Holenderski kodeks cywilny, bardzo szczegółowo reguluje tę kwestię wskazując, że rejestracji narodzin dziecka można dokonać osobiście lub, jeśli ta droga jest otwarta, elektronicznie. Do złożenia oświadczenia elektronicznego uprawnieni są wyłącznie matka, z której urodziło się dziecko oraz ojciec dziecka.

Do złożenia oświadczenia osobiście, uprawnieni są: matka, ojciec lub partnerka matki dziecka.

Jeżeli żadna z wyżej wymienionych osób nie jest w stanie zarejestrować urodzenia, wówczas urodzenie może być zarejestrowane przez:

  • osobę obecną przy porodzie;

  • właściciela domu, w którym urodziło się dziecko;

  • pracownika instytucji, w której urodziło się dziecko, np. szpitala.

W jakim czasie należy zarejestrować dziecko w urzędzie gminy?

Holenderski kodeks cywilny stanowi, że obowiązek zgłoszenia musi zostać spełniony w ciągu trzech dni od dnia narodzin /do tego terminu nie wlicza się dnia narodzin/. Oświadczenie złożone późniejsze niż trzeciego dnia, zostanie zgłoszone prokuraturze /art. 19e pkt 7/.

O czym warto pamiętać?

Jeśli trzeci dzień przypada w sobotę, niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin rejestracji narodzin przedłuża się do następnego dnia roboczego.

Jeśli zgodnie z powyższymi wytycznymi masz 1 dzień na rejestracje dziecka, otrzymasz dodatkowy dzień.

Dokładne wyliczenie dnia rejestracji narodzin dziecka możesz znaleźć na rządowej stronie /klik/

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji narodzin dziecka?

  • ważny dokument tożsamości osoby zgłaszającej,

  • potwierdzenie uznania ojcostwa, jeśli było dokonane przed narodzinami dziecka,

  • dokument potwierdzający narodziny dziecka wydany przez szpital lub położną, który jest niezbędny do sporządzenia jego holenderskiego aktu urodzenia.

Rejestracja dziecka jest wolna od opłat, przed wizytą w urzędzie gminy należy jednak zawsze umówić spotkanie.

Na zakończenie należy jedynie nadmienić, że dokumentem oficjalnie potwierdzającym narodziny dziecka, jest akt urodzenia, wydany przez gminę, w której dziecko zostało zarejestrowane.

Aby uchronić się przed późniejszymi niedogodnościami czy to podczas wydawania paszportu, czy też składania wniosku o rejestrację zagranicznego aktu urodzenia, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość wydanego dokumentu.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy holenderski akt został prawidłowo opieczętowany i podpisany przez pracownika urzędu stanu cywilnego. Tak jak wspomniałam we wcześniejszym wpisie: Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia na trzy sposoby, urząd gminy może wydać dwa rodzaje dokumentów, które mogą stanowić podstawę złożenia wniosku o pierwszy paszport dla dziecka jak i wniosku o transkrypcję /rejestracje/ zagranicznego aktu urodzenia, to:

  1. sporządzona przez urzędnika i poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię niderlandzkiego aktu urodzenia /NL: afschrift geboorteakte/;

  2. oryginalny, międzynarodowy (wielojęzyczny) odpis aktu urodzenia dziecka /NL: internationaal (meertalig) uittreksel geboorteakte/.

Podczas mojej pracy, niejednokrotnie spotkałam sie z sytuacją, że po rejestracji dziecka, rodzice dysponowali jedynie zwykłym wydrukiem, który co prawa swoją treścią odpowiadał aktowi urodzenia dziecka. Nie posiadał on jednak żadnych elementów, które świadczyłby o tym, że jest to dokument wydany przez właściwy urząd na trenie Holandii.

Należy pamiętać, że jakkolwiek akt urodzenia nie zawsze wydawany jest na formalnym papierze /druk ścisłego zarachowania/, to jednak aby mógł on zostać uznany za dokument urzędowy powinien posiadać:

  • pieczęć urzędu, który go wydał;

  • podpis pracownika urzędu stanu cywilnego,

  • pieczęć potwierdzającą zgodność kopii z oryginałem dokumentu.

Ponadto, jeśli obje rodzice dziecka są obywatelami polskimi, warto już na tym etapie zaopatrzyć się w wielojęzyczny /międzynarodowy/ akt urodzenia dziecka /NL: internationaal (meertalig) uittreksel geboorteakte/, który jest niezbędny do złożenia wniosku o pierwszy paszport dla dziecka lub wniosku o transkrypcję /rejestrację/ zagranicznego aktu urodzenia, który w przeciwieństwie do poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii aktu, nie wymaga tłumaczenia.

Previous
Previous

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego za granicą?

Next
Next

Czy konsul może wydać akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym i zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo?