Czy można wziąć ślub w Ambasadzie?

Ostatnio miałam przyjemność poznać Hannę, która wraz ze swoim partnerem, zdecydowali się na ślub za granicą.

W związku z tą ważną decyzją Hanna wysłała zapytanie do urzędu gminy na terenie Holandii, którego pracownik poinformował ją o wymaganych dokumentach w tym, o konieczności przedłożenia w holenderskim urzędzie stanu cywilnego zaświadczeń, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo.

Podczas naszej rozmowy zapytałam Hanię, dlaczego wraz z narzeczonym nie zdecydowali się na ślub przed konsulem. Odpowiedziała tak, jak większość osób, którym wcześniej zadałam to pytanie:

„To w konsulacie można wziąć ślub?”

Wiele osób nie wie, że obywatele polscy mogą zawrzeć związek małżeński przed konsulem.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, konsul (na podstawie odrębnych przepisów) przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński oraz oświadczenia w sprawie nazwiska małżonków i ich dzieci.

Jak przygotować się do ślubu przed konsulem?

W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że obywatele polscy zamierzający zawrzeć małżeństwo osobiście przedstawiają dokumenty tożsamości wybranemu konsulowi oraz składają na piśmie utrwalonym w postaci papierowej zapewnienia, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

Ponieważ zapewnienia należy złożyć najwcześniej na 6 miesięcy, a najpóźniej na miesiąc przed planowaną datą ślubu, termin wizyty w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Hadze należy zaplanować tak, aby zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, były ważne w dniu zawarcia małżeństwa.

PRZYKŁAD: przyszli małżonkowie planują zawarcie związku małżeńskiego na dzień 16 grudnia 2022 roku. W ich sytuacji zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa mogą zostać złożone najwcześniej 16 czerwca 2022 roku, a najpóźniej 16 listopada 2022 roku.   

Jakie dokumenty należy złożyć w dniu wizyty?

Jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński ma być złożone przed konsulem, przyszli małżonkowie oprócz zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, zobowiązani są dostarczyć w dniu wizyty:

  1. odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia /odpisy wielojęzyczne są niewystarczające/ obojga przyszłych małżonków;

  2. odpis /zupełny/ aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie, albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa – jeżeli, któryś z przyszłych małżonków pozostawał uprzednio w związku małżeńskim.

    Dokumentami potwierdzającymi ustanie, unieważnienie albo stwierdzenie nieistnienia małżeństwa są w szczególności:

    • odpis skrócony aktu zgonu lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu zgonu lub uznaniu za zmarłego poprzedniego małżonka;

    • odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie;

    • odpis prawomocnego orzeczenia sądu o unieważnieniu małżeństwa;

    • odpis prawomocnego orzeczenia sądu ustalającego nieistnienie małżeństwa.

  3. kopie dokumentów świadków - dokumenty muszą być ważne w wyznaczonej dacie ślubu,

  4. odpisy aktów urodzenia dzieci - jeśli przyszli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci /do wglądu/.

  5. listę imienną gości - obecnie nie więcej niż 10 osób.

Jak umówić i zaplanować wizytę w Wydziale Konsularnym?

Najpóźniej na miesiąc przed datą ceremonii narzeczeni muszą dokonać opłaty konsularnej oraz złożyć osobiście przed konsulem zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Mając na uwadze powyższe, jak również fakt, że /na dzień dzisiejszy/ śluby w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Hadze udzielane są jedynie w piątki, zaleca się aby spotkanie dot. złożenia zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, zostało zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wizytę należy umówić za pośrednictwem systemu E-KONSULAT w dziale SPRAWY PRAWNE.

Opłata konsularna za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia małżeństwa przed konsulem, sporządzenie protokołu ze złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński oraz zorganizowanie uroczystości w urzędzie konsularnym wynosi łącznie: 500 euro /poz. 7.01 Taryfikatora Opłat Konsularnych/.

Opłatę należy uiścić w dniu wizyty gotówką, bądź holenderską kartą płatniczą.

O czym warto pamiętać, podczas planowania ślubu?

Posiadanie obywatelstwa polskiego przez świadków nie jest konieczne, ale powinni znać język polski albo zapewnić obecność tłumacza podczas ceremonii.

Do ceremonii ślubnej potrzebnych jest dwóch świadków, nie ma jednak wymogu aby były to osoby różnych płci. Świadkami mogą być dwie kobiety, dwóch mężczyzn jak i kobieta i mężczyzna.

Czy po zawarciu małżeństwa przed konsulem należy rejestrować małżeństwo w USC w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo satysfakcjonująca, ponieważ po zawarciu małżeństwa w Wydziale Konsularnym Ambasady przyszli małżonkowie nie muszą dopełniać formalności związanych z rejestracją małżeństwa w rejestrach stanu cywilnego w Polsce. W tej sytuacji obowiązek przekazania dokumentów do USC, spoczywa na konsulu.

Protokół z przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, jest przekazywany do USC m. st. Warszawy.

Po sporządzeniu polskiego aktu małżeństwa, jest on przesyłany do Wydziału Konsularnego.

W oparciu o polski akt małżeństwa, małżonek, który zmienił nazwisko po ślubie, może zawnioskować w Wydziale Konsularnym o wymianę dokumentu paszportowego na dokument z nowym nazwiskiem.

Previous
Previous

Jak mogę zmienić imię/imiona dziecka w holenderskim akcie urodzenia?

Next
Next

Czy moje dziecko ma polskie obywatelstwo?