Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia spadkowego
Kolejny wpis dotyczący złożenia oświadczenia spadkowego, utwierdzam się w przekonaniu, że przepisy regulujące tę materię, dla zwykłego zjadacza chleba są wyjątkowo skomplikowane.
Mając natomiast na uwadze, że odrzucenie spadku w przypadku obywatela Polski przebywającego na terenie Królestwa Niderlandów – albo innego kraju za granicą – jest często bardziej stresujące, postanowiłam przygotować, może niezbyt obszerny, ale treściwy wpis dotyczący udzielenia pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia spadkowego w imieniu spadkobiercy przebywającego za granicą.
Jak wspomniałam już we wcześniejszym wpisie: Jak odrzucić spadek za granicą? Czyli poświadczenie własnoręczności podpisu, pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku z art. 1018 § 3 kodeksu cywilnego /dalej k.c./ wynika, że oświadczenie spadkowe może być złożone nie tylko osobiście, ale również przez pełnomocnika.
Kogo możesz ustanowić pełnomocnikiem w sprawie spadkowej?
Gdy mowa o pełnomocniku, w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl profesjonaliści tj. adwokaci i radcowie prawni, którzy niejednokrotnie specjalizują się w tego rodzaju sprawach.
Co w sytuacji gdy do naszej sprawy nie chcemy angażować osób wykonujących zawody prawnicze?
Zgodnie z brzmieniem art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego /dalej: k.p.c./ pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, w sprawach własności intelektualnej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości także osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Chociaż katalog osób uprawnionych do sprawowania funkcji pełnomocnika jest zamknięty, to jednak daje on możliwość ustanowienia pełnomocnika, w osobie najbliższego nam członka rodziny tj. małżonka, rodzeństwa, zstępnych lub wstępnych oraz osób pozostających z nami w stosunku przysposobienia.
O musisz pamiętać udzielając pełnomocnictwa?
pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia spadkowego powinno być sporządzone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym;
pełnomocnictwo musi wskazywać nie tylko spadkodawcę, ale z jego treści powinno jednoznacznie wynikać upoważnienie do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku w określony sposób lub do jego odrzucenia[1]
pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno być dołączone do sprawy, w której składane jest stosowne oświadczenie.
Jak uzyskać urzędowe poświadczenie podpisu gdy przebywasz za granicą?
Poświadczenie własnoręczności podpisu pod pełnomocnictwem do złożenia oświadczenia w sprawie spadkowej może dokonać konsul. Wiąże się to z koniecznością umówienia wizyty w Wydziale Konsularnym Ambasady RP, za pośrednictwem systemu E-KONSULAT w dziale SPRAWY PRAWNE.
W dniu wizyty należy zabrać ze sobą samodzielnie sporządzone pełnomocnictwo.
Ponadto przy dokonywaniu czynności konsul musi potwierdzić Twoją tożsamość, nie możesz zatem zapomnieć o ważnym, aktualnym dokumencie tożsamości, jakim jest paszport albo dowód osobisty.
Pamiętaj proszę, że poświadczenie Twojego podpisu polega na stwierdzeniu jego autentyczności, zatem złożenie podpisu pod pełnomocnictwem powinno nastąpić dopiero podczas wizyty w Wydziale Konsularnym, w obecności konsula.
Poświadczenie własnoręczności podpisu podlega opłacie konsularnej w kwocie 30 euro, którą musisz uiścić w dniu wizyty gotówką, lub holenderską kartą płatniczą.
Na zakończenie warto jedynie nadmienić, że pełnomocnictwo może być udzielone zarówno przez spadkobiercę, jak i przez przedstawiciela ustawowego spadkobiercy ograniczonego w zdolności do czynności prawnych. Tym samym rodzice małoletniego dziecka, mogą upoważnić wybraną przez siebie osobę do złożenia stosownego oświadczenia.
[1] A. Stempniak, Postępowanie w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, PPC 2011, nr 3, s. 44-86.